ÜMBERSÜND: vana maja Kalamajas

ÜMBERSÜND: vana maja Kalamajas

Uus vundament

Uku Villems, Meisel Ehitus OÜ projektijuht:

Rekonstrueerisime kogu kahekorruselise hoone, alates osalisest lammutusest ja lõpetades viimistlusega. Suurim väljakutse on seni olnud uue vundamendi tegemine. Kaevasime vana vundamendi jupikaupa välja ja valasime pooleteise meetri kaupa maja alla uue betoonivalu. Kuna tööde käigus selgus, et olemasolev vundament, 4–5 paekivirida, oli laotud mullaga, siis betoneerimise maht kahekordistus. Hästi massiivne vundament tuli, 2,1 meetrit kõrge, täiskeldritega, betooni läks sellele 130 m³.

Muus osas on ehitus tavapärane: plokkidest seinad, uued sarikad, uus fassaad. Vanast majast jäid püsti ainult paekivi esimese korruse seinad. Algul taheti jätta ka palkseinad, aga selgus, et majas on vamm. Võtsime palgid maha, majavammiga palke ei anna päästa.

Maja ei ole muinsuskaitse all, aga on miljööväärtuslik. Objektil tehti enne arheoloogilised kaevamised, maja kuju ja maht peavad jääma samaks, fassaadidetailid tuleb säilitada või vana põhjal uued teha. Hoone peab välja nägema võimalikult samasugune, nagu see algul oli, mis seab tingimused materjalile – samad laudise mõõdud, karniisid, käsivaltskatus jms.

Nõudlik logistika

Kristjan Juuresoo, Karl Bilderi projektijuht:

Suur-Patarei objekti märksõna on hoone vanus. Vana hoone rekonstrueerimine on põnev väljakutse; eriti äge on näha, kui päästetakse räämas, aastaid tühjana seisnud maja. Tunnen, et vanade majade renoveerimises on mul viimastel aastatel olnud hea praktika – olen välja uurinud vajalike materjalide spetsiifika ja tean, kust neid saab, olgu või pilliroogu seinale ja sobivat krohvi sinna peale.

Teine eripära on siin veel – objekt on logistiliselt paras pähkel. Maja asub ühesuunalise tänava ääres, autod on tänava täis parkinud, suurtel masinatel on juurde pääseda keeruline. Meil sõitsid kaks rekat kividega sinna, aga ei saanudki sisse sõita ega kaupa maha panna. Viisime need kivid siis väikeste autodega kohale. Reka ja kraana kohalesõidu korraldamised ning mahalaadimistööde ajastamised on olnud mulle selle objekti suurimad väljakutsed.

 

 
Tellija: Merko Ehitus AS
Ehitaja: Meisel Ehitus OÜ
Tööaeg: november 2018 – september 2019